Владимир Тодоров: Групите за взаимопомощ са ефективен метод за въздействие при пострадали при катастрофи

София. Групите за взаимопомощ са изключително популярен метод на Запад, посредством който хора, които са преживели пътнотранспортни произшествия и стрес могат да споделят своята история с хора, преживели същото. Това каза за Агенция “Фокус” председателят на УС на Българската асоциация на застраховани и пострадали при катастрофи Владимир Тодоров.

Организацията предоставя възможност хората, които са преживяли пътнотранспортни произшествия, да получат професионална помощ от психолози и лекари, а също и юридическа консултация. Тодоров каза още, че при процесите, които протичат след преживяното нещастие, има известна повторяемост и именно затова групите за взаимопомощ са толкова ефективен метод. Той поясни, че посттравматичният стрес протича индивидуално при всеки, а по думите му, “когато разкажеш, или когато чуеш от човек, който е преживял същото, много по-лесно се преживява този стрес”.

Владимир Тодоров посочи, че посттравматичният стрес след преживяно пътнотранспортно произшествие за децата се характеризира с кошмарни сънища, а възрастните страдат от страх от шофиране, от пресичане и от безсъние. За тези признаци организацията предлага специализирана помощ. Тодоров допълни, че на информационният сайт https://www.bazk.org на организацията вече има публикувани преживявания на жена, която е изгубила съпруга си, както и на майка, чиято дъщеря е тежко пострадала. Към настоящият момент има само няколко деца, които са включени в групите за взаимопомощ. Организацията е член на Европейската харта за безопасно движение по пътищата и е партньор на Български червен кръст, с които заедно полагат усилия за разширяване на дейността и обхвата на Националния дарителски фонд за пострадали деца при ПТП.

Source: Информационна Агенция ФОКУС, 03.06.2016

Share this post

Call Now Button