Владимир Тодоров, БАПК: Юни, юли и август са месеци, с най-много загинали по пътищата

Владимир Тодоров, председателят на Българската асоциация на пострадалите при катастрофи (БАПК), в интервю за Агенция „Фокус” във връзка с организираните от асоциацията безплатни теоретични курсове за шофьори с цел запознаването им с новите правила и обновяването на знанията им за безопасността на движението по пътищата.Фокус: Г-н Тодоров, Българската асоциация на пострадалите при катастрофи стартира „Мисия безопасност”, която има за цел да опресни и актуализирани знанията на водачите на МПС, на които ще бъдат предоставени и безплатни теоретични курсове. Разкажете ни повече за инициативата?
Владимир Тодоров: Съвместно с нашите партньори от автошкола „Василеви”, както и с Областна дирекция на полицията и областната управа стартираме тази инициатива, която ще се осъществи през летните месеци, в съботните дни. Тези курсове са абсолютно безплатни и в рамките на 4 часа ще можем да припомним на водачите за основните нови моменти в Закона за движение по пътищата. Тръгнахме от там, че този закон е най-променяният– близо 60 пъти през годините. Почти няма година, в която да няма промени в него. Включително ще припомняме промените и на професионалисти, хора в материята – за тях има неща, които са ги пропуснали или са ги забравили. Организирали сме много интересна програма, в която ще има решаване на листовки, дискусионен панел, ще присъстват и нови моменти в Закона за движение по пътищата. Ще има разигравания и анализ на опасни ситуации, което също ще е много полезно, защото голяма част от катастрофите са заради липса на опит и на подготовка. По време на курсовете ще има как се действа при пътнотранспортно произшествие, какви са ни задълженията, какви са правата на пострадалите – какво да правите, когато сте жертва на инцидент на пътя. Всички тези упражнения ще бъдат изложени от професионални лектори, ще има и представители на някои от беседите.
Фокус: Издават ли се книжни тела под някаква форма, свързани само с промените за дадена година?
Владимир Тодоров: Законът се преиздава от различни фирми, има книжни тела. За съжаление, в момента законът е много разнопосочен. Той касае правила за движение и организиране на шофьорски курсове, касае и опасни товари и правомощия на ИА „Автомобилна администрация”. Ние се надяваме, че този закон в скоро време ще бъде разделен на 3 части и правилата за движение ще останат само в единия. Всички останали неща, които не са свързани с правилата за движение ще бъдат изнесени в самостоятелен закон – организирането на шофьорски курсове, опасните товари. Правилата за движение със санкциите ще останат в един много по-малък закон, който ще бъде най-важният, а с другото ще се занимават професионалистите, които искат да карат специализирани курсове, които искат да минават на психотестове. Това ще е извън масовия шофьор, който е категория Б.
Фокус: Посочете с какво от новите неща ще запознаете шофьорите, свързани със Закона за движения по пътищата?
Владимир Тодоров: Има до такава степен промени, които не са известни на широката публика като например, че коланът на задната седалка е задължителен, че дете до 1.50 м задължително трябва да бъде в детска седалка, че на пешеходна пътека, в определени ситуации, пешеходецът няма право да преминава. Това са едни такива любопитни детайли, които ние ще ги коментираме и припомняме на тези курсове.
Фокус: Според вас необходими ли са промени в шофьорските курсове и в начина им на провеждане?
Владимир Тодоров: Темата е много дискутирана, тъй като сега бяха абитуриентските балове, в момента на второ четене се гледа промените в Закона за движение по пътищата свързани с младите водачи. Силно развит е сивият сектор при фирмите, които организират шофьорски курсове. Държавата не е наясно с проверката на тези фирми, защото не може фирма, която продава шофьорски курс за 250 лева, да организира по 39 часа кормуване – не се връзват сметките. Тези фирми спестяват от часове кормуване, а по този начин курсистът е лишен от квалификация, а следователно се създават убийци на пътя. Ако държавата влезе и провери тези фирми, които рекламират такива ниски цени, тя ще види, че обучението е за сметка на качеството. Освен това дискусионен е въпросът дали трябва да се възстанови полигонът, дали трябва да се шофира по магистрали, да се шофира вечер или в извънградски условия, дали трябва да се увеличат самите часове за шофиране. Трябва да се въведат сериозни промени, също и дали трябва да се свали възможността да се кара преди 18 години с придружител, както е в много европейски държави.
Фокус: Провеждането на подобен тип курсове за обновяване на знанията на шофьорите могат ли да спомогнат за намаляване на пътните инциденти?
Владимир Тодоров: Ще ви дам пример с Америка, където шофьорски книжки се издават на 10 години. Когато тя изтече, не ти се подновява автоматично, а преминаваш през изпит. Този изпит е може би най-масовият в Америка. Той касае от последния мексикански мигрант до американския президент. Всички преминават на курс за обновяване на шофьорските книжки. Ако през тези 10 години са се случили някакви нови неща, така се опресняват знанията. Изхождайки от тези добри практики, организираме такъв тип курсове.
Фокус: Абитуриентските балове са към своя край. Наблюдава ли се повишаване на инцидентите по време на баловете и взетите мерки за безопасност на пътя бяха ли достатъчни?
Владимир Тодоров: Нямаше груби нарушения, полицията ги ескортираше. Тази година “Пътна полиция” доста активно действаше. Първо да бъдат записвани, а после да бъдат глобявани е много важно, защото на самия ден трудно могат да бъдат санкционирани и “Пътна полиция” няма ресурса да го направи, но има смисъл от последващия контрол. При положение, че завършват 50 000 души все някъде ще има нарушение, но по-големи инциденти, Слава Богу, не са се случвали.
Фокус: Г-н Тодоров, разполагате ли с данни колко катастрофи са станали в страната от началото на годината?
Владимир Тодоров: 2 500 тежки пътни произшествия са станали от началото на годината. Загиналите са 233 човека, пострадалите са 3 042. В сравнение с минлата година по това време са приблизително същите данни. Това не бива да ни успокоява, защото юни, юли и август са най-кървавите месеци, с най-много загинали. Ако сега сме с тези данни, то в следващите месеци можем да очакваме повишаване на засегнати от катастрофи.
Милослава АНГЕЛОВА

Source: Агенция „Фокус”, 03.06.2016

Share this post

Call Now Button