70% от повдигнатите пешеходни пътеки и легнали полицаи в София са прекалено високи, което ги прави опасни за преминаващите над тях автомобили.
Това, че са извън стандарта, ще лъсне през август. Тогава изтича срокът, даден от новата наредба, в който съоръженията, които не може да бъдат приведени според изискванията, трябва да бъдат премахнати.
Над 510 от общо 736 са по-високи от предвидените 7,5 см, научи “24 часа”.
Най-много съоръжения за ограничаване на скоростта има край детски градини, училища и места с концентрация на пътно – транспортни произшествия. Направени са основно през последните 6 г.
Къде точно да бъдат поставени, посочват КАТ и районните кметове. Изграждането се прави след одобрение от комисията по транспорт на столичната община. Част от стръмните гърбици обаче не са получили такова одобрение.
“До началото на август ще премахнем всички съоръжения, които са поставени без одобрение от комисията.
Такива има по улиците “Могилите”, “Отец Паисий”, “Връх Манчо” и “Черни дрин” например”, обясни зам.-кметът по транспорт Любомир Христов.
“В следващите 3 г., какъвто е срокът на наредбата, ще приведем всички повдигнати пешеходни пътеки и легнали полицаи според изискванията. Тази година до август ще се ремонтират 120, които са с най-големи отклонения”, увери той.
От общината са направили изчисления, че за да отговорят на новите нормативи за височина и ширина на съоръженията за ограничаване на скоростта, трябва да инвестират над 2 млн. лева.
Всъщност сегашните повдигнати зебри и легнали полицаи нямало как да се ремонтират, а трябва да се премахнат и на тяхно място да се поставят нови.
Ремонтите на съоръженията ще бъдат възложени на фирмите, с които общината има договори за текущ ремонт и поддръжка на пътната инфраструктура.
През тази година са предвидени 300 000 лв. за съобразяване на част от старите повдигнати пешеходни пътеки и легнали полицаи.
Други 300 000 лв. са заложени за изграждане на 75 нови съоръжения, които ще отговарят на стандартите.
Ограничаващи скоростта легнали полицаи и повдигнати пешеходни пътеки ще се направят при Висшето транспортно училище “Тодор Каблешков” на ул. “Кривина” и бул. “Проф. Цветан Лазаров”, при улиците “В. Атанасов” и “Кадемлия”, до блоковете 6 и 7 в “Левски Г”, до блок 712 в “Люлин” 8 и при ул. “Г. Икономов” в “Люлин” 2.
Нито един в Пловдив не е в нормите
В Пловдив няма нито един легнал полицай, който да е изпълнен по изискванията на наредбата. “Всички изкуствени неравности са правени преди нея”, потвърди зам.-кметът Александър Държиков. Той уточни, че след излизане на нормативния документ в града на тепетата не са изграждани подобни препятствия.
Най-много шофьорите пищят от неравностите по ул. “Преслав” в центъра. Те са високи и широки много над нормалното.
Почти няма автомобил, чиито ламарини да не стържат, преодолявайки двете неравности, разположени една до друга при Гръцкото консулство. Проблемът е, че са направени от павета, а в основите им са вградени бетонови блокчета. Публична тайна е, че са правени по настояване на местен бизнесмен, чиято къща е в близост.
Жалби валяли и за легнали полицаи на ул. “Ландос”, защото били високи. От район “Източен” обещали да ги “изпилят”, за да намалят височината им. Сред хубавите легнали полицаи били тези на ул. “Богомил” и на ул. “Лев Толстой”.
“Отсега нататък всяко препятствие, което се прави, трябва да отговаря на изискванията на наредбата”, категорични са от КАТ.
Изкуствени неравности са предвидени на бул. “Марица-юг” в участъка от бул. “Руски” до ул. “Чардафон”. Отсечката е прясно ремонтирана и разширена, а колите фучат по нея с 80-100 км/ч.
В Шумен слагат “габъри”
От поне 5 г. в Шумен не се поставят легнали полицаи от асфалт.
Предпочитат се ограничители на скоростта тип “габъри”, обясни зам.-кметът на общината Митко Киров, който е и председател на Комисията по безопасност на движението в Шумен.
“Предпочитаме ги, защото са много по-безопасни, след поставянето им рязко намаляха инцидентите пред училища и детски заведения”, каза зам.-кметът.
В града е останал само един легнал полицай. Той е поставен пред входа на парк “Кьошковете” от голяма пивоварна фирма като дар за шуменци.
Проверка на “24 часа” установи, че и ограничители “габъри” има на 2-3 места в града. Тяхното поставяне става след решение на Комисията по безопасност на движението, в която има и представители на КАТ.
В Шумен се отказаха от асфалтовите легнали полицаи, след като преди 15 г. товарен автомобил “Шкода” не прецени скоростта и изкуствената неравност изхвърли колата на автобусната спирка на тротоара. При инцидента загинаха възрастна жена и внучката , които чакали автобуса.
От общината се оплакаха, че проблемът с “габърите” е, че често водачи и мотористи ги вадят, за да не им се ограничава скоростта.
И в момента поставят нестандартни
Въпреки новите изисквания не само не се премахват свръхвисоките или извънгабаритни на ширина гърбици, а се слагат нови подобни, оплакаха се от кв. “Сухата река”. Там на къса отсечка до 143-о училище между две нестандартни издатини преди около 2 седмици се появила трета, която дори надминавала по височина старите. Десетки шофьори си обменяли опит да минават диагонално пред препятствията, за да не си чупят колите, но дори така не се получавало. Сред сигнал до общината дошла машина, която отнела незначителна част от височината, при това неравно – на “етажи”.
В Бургас вече ги махат, правят нови
Бургас вероятно е сред градовете с най-много легнали полицаи.
Все пак тук се роди движението “Червена пътека за Валя”, което поде инициативата край всяка пешеходна пътека да има бабуни, които толкова тормозят шофьорите. “Финтирането” им, там където е възможно, се е превърнало в масово упражнение.
Така по една от основните пътни артерии – “Ботева”, се появиха т.нар. копчета през стотина метра. Те обаче се оказаха твърде нетрайни и от тях вече има само останки.
Няма да ги подновяваме, не отговарят на новите изисквания, казаха от община Бургас.
В момента те са основно три типа – асфалтови гърбици, пластмасови съоръжения, които се монтират от двете страни на пътеките, и повдигнати зебри.
На една от най-оживените улици в града – “Републиканска”, е монтирана повдигната пътека от няколко модула. Тя е единствена от този тип в града. Също обаче подлежала на премахване. Според наредбата, която е в сила от 24 юли м.г., всички неравности трябва да са от асфалт.
Премахването вече е започнало. Затова на доста места полицаите изглеждат като изровени или неподдържани. Уточнени са местоположенията на новите легнали полицаи и са възложени за изпълнение. Очаква се в края на април да има няколко изградени, отговарящи на изискванията, обясни шефката на дирекция “Строителство” инж. Чанка Коралска.
Може да са високи до 7,5 см
Препятствията, разположени напречно на платното за движение, или т.нар. легнали полицаи могат да бъдат високи не повече от 75 мм, гласи наредбата, която регламентира и контролира поставянето им по пътищата и улиците.
Те се изработват от строителни продукти основно от асфалтобетон, но може да бъдат направени и от бетон, паваж, каучук, неопрен, полиуретан или от друг материал.
Идеята е да се намалява скоростта в населените места в границите от 50 до 30 км/ч, на влизане в тях – до 50, а извън селищата – до 40 км/ч.
Според схемите различните видове “гърбици” те могат да бъдат с ширина от 2,5 до 6 метра. За всяко препятствие в наредбата има точно начертана схема за това как постепенно да се вдига височината на гърбицата до 7,5 см, за да не стават опасни за автомобилите.
Наредбата, приета по предложение на МВР и строителното министерство, е в сила от 24 юли миналата година. Оттогава тече и срокът за съобразяване на съществуващите препятствия за намаляване на скоростта според новите изисквания.
Срок от 3 години имат общините да преправят старите легнали полицаи. За тези препятствия обаче, които не могат да се съобразят с новите параметри, в края на юли тази година изтича едногодишният срок за премахването им, гласи наредбата.
Контролът по изпълнение на наредбата е в ръцете на службите за контрол по спазване на правилата за движение, които определя министърът на вътрешните работи, както и на Дирекцията за национален строителен контрол към регионалното министерство.
Отклоненията и препятствията, разположени напречно на платното за движение, се изграждат или монтират по улиците според организацията на движението.
Те се поставят, когато улицата преминава покрай входове на училища, детски ясли и градини, детски и спортни площадки, здравни и културни заведения, големи търговски обекти и други обекти за масово събиране на хора. Изискват се на места, където пешеходните се използват от деца и от хора с увреждания.
Други места с голям поток от пешеходци, където се поставят легнали полицаи за обезопасяване на зоната, са входовете и изходите на сигнализирани жилищни квартали, паркинги, гаражи и фериботи например.
Препятствия може да има на участъци от улицата с концентрация на пътни произшествия, причината за които е превишената или несъобразената скорост.