ЕК: През 2015 в Европа най-много при катастрофи са загинали в България

ЕК обяви тази седмица тъжна статистика за смъртните случаи по пътищата в държавите от ЕС. Най-много при катастрофи загиват в България през 2015г. – средно 95 души на 1 милион жители, колкото са жертвите и в Румъния. Като цяло Брюксел съобщава, че пътищата в Евросъюза остават едни от най-безопасните в света, в сравнение с държави като САЩ например. Без допълнителни мерки обаче 28-те членки няма да могат да изпълнят заложената цел – до 4 години да намалят наполовина общия брой на загиналите.За последните 5 години у нас смъртните случаи при автомобилни катастрофи намаляват с 12%, сочи статистиката на Еврокомисията. През 2015г обаче тенденцията спира и България се нарежда на първо място по смъртност на пътя с 95 души на 1 милион население. Освен това спрямо 2014-та убитите са с 4 на сто повече. Резултатите за целия ЕС са разочароващи, коментира комисарят по транспорта Виолета Булц:

„За втора поредна година не успяваме на намалим броя на жертвите по нашите пътища. Дори по-лошо – цифрите сочат, че повече хора са загинали през 2015 отколкото през 2014г. Пътната безопасност не се свежда просто до проценти и цифри. Зад всяка цифра стои човешка история, реални хора, членове на семейства, приятели и съседи.“

Румъния има същите показатели като страната ни, а сред останалите европейски страни – висока смъртност за миналата година има в Латвия, Литва, Хърватия, Гърция. Държавите с най-малко жертви са Швеция, Холандия, Великобритания, Малта и Дания.

135 000 души в Европа са получили сериозни наранявания при пътнотранспортни произшествия, а за рехабилитация и здравно обслужване са похарчени поне 100 млрд. евро.

Статистиката сочи, че едва 7% от жертвите са при катастрофи на големи магистрали. 40 на сто умират в населени места, а 55% при произшествия на пътища в селските райони.

Почти половината от жертвите са пешеходци, велосипедисти или мотоциклетисти.

Човешкият фактор играе основна роля като причина за катастрофите, сочат европейските анализи. Все повече шофьори причиняват произшествия поради умора, стрес или разсейване заради мобилните телефони:

„Виждаме, че човешкият фактор води до злополуки отново и отново. Търсим начини за елиминираме тази уязвимост към стреса.“

ЕС разчита на инвестиции във високите технологии и текстовете на безпилотни, роботизирани автомобили, които в близко бъдеще да намалят риска от катастрофи поради човешка грешка, уточни еврокомисарят. Комисията обещава да преразгледа и единните стандарти за обучение на младите шофьори и сигурността на пътната инфраструктура.

Всички правителства на 28-те страни в ЕС са поели ангажимент до 2020г. да намалят наполовина смъртните случаи при катастрофи. Комисията обаче предупреждава, че при тази постоянна тенденция целта е твърде далеч:

„Имаме добри закони, установихме слабите места, но някак си нещта се провалят, когато дойде ред правилата да се прилагат“, казва Виолета Булц. „Все по-малко пари се влагат в безопасността на пътищата – в тяхната поддръжка, сигнализация. Едно от оправданията на официалните власти е че няма пари.“

Брюксел обаче няма преки правомощия да влияе на най-важния елемент от пътнотранспортната сигурност , а именно – правоприлагането и полицейския контрол по пътищата. Там отговорност носи всяко отделно правителство за мерките, които предприема или не. Еврокомисията може само да дава препоръки и да организира семинари за най-добри европейски практики.

„Всяка страна трябва да изиграе своята важна роля. Нуждаем се не просто от подобряване, а от сериозен обрат. Искам държавите да покажат силен политически ангажимент и да работят за промяната“, допълни комисарят Булц, която ще изпрати подробни писма с тези послания на всеки един от министрите на транспорта.

Share this post

Call Now Button