“Над 1000 акции и ремонти намалиха с 22 жертвите при катастрофи в София”

Със старши инспектор в сектор “Видеонаблюдение” в “Пътна полиция” на СДВР Николай Крушарски разговаря Димитър Мартинов.
– Инспектор Крушарски, за 2016 г. жертвите на пътя в София са намалели с 22-ма души. На какво се дължи това безпрецедентно намаление с цели 25%?
– Това е постигнато благодарение на добрата работа на колегите и ръководствата на “Пътна полиция” и СДВР. За 2015 г. убитите на пътя в София са 63, а за 2016 г. са 41 човека. Това е благодарение на добрата ни организация.
– Като говорим за организация, в колко акции участваха столичните пътни полицаи миналата година?
– Самостоятелно отдел “Пътна полиция” на СДВР проведе над 730 отделни специализирани полицейски операции, които са в малките населени места, във всеки един отделен квартал на София. Имахме съвместни акции и с европейската организация ТИСПОЛ, множество операции за скорост. Работата ни през цялата година беше неспирна и намалелият
брой на жертвите е вследствие на добрата организация. Колегите, които не участват в акция, пък подпомагат движението, обработват катастрофи, регулират движението.
– Откога не се е случвал такъв спад на загиналите по пътя?
– Резултатите са безпрецедентни за последните 10 г. Не е имало такъв спад от 2006 г. насам. Освен споменатите над 730 наши акции участвахме и в операции на отдел “Пътна полиция” в Главна дирекция “Национална полиция”. Така сме взели участие в над 1000 операции за годината, или средно по 3 на ден.
 Помогна ли, макар и косвено, затварянето на ключови булеварди в столицата за подобряването на статистиката? Там не само нямаше движение, но и колите се преместиха и претовариха други улици, намалявайки скоростта за движение.
– Зависи от самата специфика на самия пътен инцидент. По-голямата част от катастрофите са на участъци, където се предполага движение на автомобилите с по-висока скорост. Голяма част от тях са на места, които нямат връзка с ремонтираните участъци. Така че не може да кажем, че само заради затворените улици са намалели инцидентите и загиналите. Активната работа на колегите е водещата причина, но е възможно и по-голямото движение да е намалило скоростта на участниците в движението. Така че приносът на затворените улици е косвен, основната заслуга е на колегите.
– Високата скорост ли е основната причина за смъртността на пътя в София?
– Те са няколко – високата скорост, неспазване на дистанцията, разсеяност на шофьорите. Неспазването на няколко точки от закона за движение по пътищата води до реализирането на тежки катастрофи и смърт на пътя.
– Продължава ли околовръстното да води за най-много загинали?
– Високоскоростните отсечки в столицата са рискови. Бул. “Цариградско шосе”, “Сливница” и “България” и околовръстното са на челно място. Ясно е, че след направените ремонти София се сдоби с доста добри улици, които предразполагат автомобилите да се движат с висока скорост. Затова молим шофьорите да спазват ограниченията, които не са въведени случайно.
– Онзи ден на околовръстното шофьор заяви след катастрофа: “Аз не карах много бързо, с около 110 км/ч.” Там ограничението е 80 км/ч. Това ли са основните тежки катастрофи в София – не челни удари, а самокатастрофирали на скоростни отсечки?
– Ограничението е 80 км/ч, да. Така е, това са най-честите тежки катастрофи. Ограниченията са сметнати така, че шофьор да може да реагира при ситуация, да спре и да избегне едно потенциално произшествие.
– Наблюдава се една устойчива тенденция от няколко години да няма загинало дете на пътя в София.
– Да, така е, в София няма загинало дете на пътя от 2013 г. (тогава пиян таксиметров шофьор връхлетя спирка на градския транспорт и загина дете на 4 г. – б.а.). Колеги от Пътна полиция ходят по училищата и водят беседи с децата. Обясняват им правилата, как да се пресича, как да се движат по тротоарите дори. Отделно от тази кампания всяко лято излизаме с мерки към родители. Обясняваме им преди ваканциите какво да кажат на децата си, да им обяснят къде да си играят и да не излизат внезапно на пътя по време на игрите си.
– Много от загиналите на пътя са пешеходци. Колко са те за 2016 г. и колко са шофьорите и пътниците, намерили смъртта си на пътя?
– За съжаление, наистина пешеходците са водещата група загинали. От общо 41 жертви на пътя за 2016 г. 19 души са пешеходци. Това е почти половината от всички загинали. 15 пък са водачите, а 7 са пътниците.
– Падна сняг, увеличиха ли се инцидентите?
– При предишния снеговалеж имахме над 500 леки катастрофи за ден. Тогава шофьорите не се съобразиха с тежките условия и не спазваха скорост и дистанция. В петък обаче пътните инциденти бяха около 150. Явно широкото медийно отразяване допринесе водачите да излязат на пътя по-внимателно. Заради времето ще има мащабна операция. Ще се обезпечават основните трасета с пътни полицаи. Ако се налага, те ще спират движението, за да преминат снегорините.
– Колко нарушители хванахте по камери?
– За 2016 г. хванахме над 50 000 нарушения на скоростта. 47 000 са санкционирани с електронен фиш, а останалите над 3000 – с актове. Тези актове са за скорост, превишена с повече от 50 км/ч. Тези шофьори ще останат без книжки за 3 месеца. Бройката е голяма, за 2015 г. бяха 30 000 нарушения. Това също е причина за намаляване на жертвите на пътя. Като има повече санкционирани нарушители, се стига и до превенция.
– Колко камери имате?
– Разполагаме с 9 мобилни камери. 3-те стационарни камери са на бул. “Яворов”, “Цариградско шосе” и южната тангента на околовръстното. С тези 12 камери следим за скорост. Понякога с мобилните се хващат и неправилно движение по буслентите, неправилно спиране до спирки, грешно паркиране и други такива. След това собственикът на колата се санкционира. За м.г. имаме 3000 санкционирани нарушители, движили се в бус-лентите. Половината от тях са хванати от мобилните камери. Получаваме и много сигнали от граждани.
– През м. г. стартирахте контрол и за дрога освен за алкохол.
– Да, през февруари получихме полеви тестове, с които установяваме и дрога. Случаите са над 150, най-често с марихуана. Имаме и фрапиращи случаи. Хванахме шофьор на марихуана, амфетамини и метаамфетамини. Това е изключително опасно. Случва се да смесят алкохол и наркотици, което е взривоопасно. Само с алкохол заловихме над 1200 души. 809 са под 1,2 промила, а 427 са с по-висока проба. Те отиват директно на съд, както и всички, хванати с дрога.
– Напоследък зачестиха случаите на каращи без книжка. Колко са те в София?
– За съжаление, е вярно, заловихме над 2300 неправоспособни водачи. Това са хора, които или никога не са имали книжки, или са им отнети.
– Много софиянци се оплакват от опашките за регистриране на коли.
– Наистина е тежка ситуацията. Пунктът ни е с капацитет от 400 коли на ден, а се обслужват по над 800. С този обем на работа колегите се справят отлично. Имайте предвид, че след тези 800 остават още хора за следващия ден. Нека не се сърдят, служителите работят с двоен капацитет.
Източник:
© www.24chasa.bg

Share this post

Call Now Button