Не правете от почернените майки пиари

Тази седмица (в сряда) от първа страница на вестник “24 часа” прочетохме, че във вторник в Министерски съвет премиерът Бойко Борисов, главният прокурор Сотир Цацаров, министрите на вътрешните работи и на правосъдието Румяна Бъчварова и Екатерина Захариева са се срещнали с майката и сестрата на загиналия при тежка автомобилна катастрофа 23-годишен Ники Терзиев. Трагичният случай от 28 август стана масово известен малко преди това от пост във  “Фейсбук” на сестра му, която публикува

снимка отпреди години на Бойко Борисов като главен секретар на МВР с брат й и въпрос “Г-н Борисов, помните ли момчето от снимката”. Тя накратко описа и катастрофата, при която автомобил движещ се с над 200 км в час е ударил служебния автомобил на Ники и го е убил. В поста се съобщава още, че шофьорът “нито му е повдигнато обвинение, нито е задържан, а може вече да не е и в страната”.“Главният прокурор разпореди проверка на варненския окръжен прокурор Владимир Чавдаров”съобщава “24 часа”. А според изданието майката изразила увереност, че “след срещата до дни ще има обвиняем за смъртта на сина й”.Да се срещне човек – бил той премиер или хамалин, с близките на момче, което е познавал и изведнъж е научил, че то е загинало – това е дълбок израз на съболезнования и съпричастност с мъката им, аз бих направила същото.Недопустимо е другото – да използваш срещата за политическа реклама – не само на собствената си власт (не за първи път виждаме Борисов да изземва ролята на всякакви институции, за да се покаже като единствен разрешител на всякакви проблеми), но и на партията си с изявлението, че предлагала законодателни промени в полза на жертвите, но едни лоши хора (“лобита” по “24 часа”) пречат на промените.Недопустимо е и да бъде уверявана майката, че до дни ще има обвиняем за смъртта на сина й, и то от главен прокурор, който най-добре знае темповете и сроковете, с които работят досъдебното производство и прокуратурата.Проверка на “Дневник” във Варненската окръжна прокуратура (ВОП) установи, чене е готова автотехническата експертиза, затова още не е повдигнато обвинение“След получаване на заключението на АТЕ, наблюдаващият прокурор ще прецени основанията за повдигане на обвинение и за вземане на мерки за процесуална принуда, съобразявайки всички обстоятелства по делото”, се казва в отговора на говорителя на ВОП на заданените въпроси.

Допускам, че главният прокурор е участвал случайно на срещата в МС и не е имал тази информация, иначе е щял да обясни на майката, че няма прокурор, който би повдигнал обвинение за пътно-транспортно произшествие, преди да е видял автотехническата експертиза.

Щял е да обясни и че по същата причина не е задържан причинителят на катастофата, видно от отговора на ВОП.

По думите на говорителя на ВОП Радослав Лазаров досъдебното производство е образувано в деня на катастрофата, в условия на неотложност. Според него обаче в конкретния случай тази именно експертиза “е абсолютно необходима на наблюдаващия прокурор за преценка на поведението на всеки от водачите в ПТП, както и всички останали възможни причини за произшествието”.

А органите, които извършват експертизите, не са от съдебната власт, те се контролират от изпълнителната. И премиерът би свършил далеч по-полезна работа, ако се заинтересуваше от

причините за бавното изготвяне на експертизите, ако съдим по делата за ПТП в съдебните зали, и би предложил или разпоредил мерки за ускоряването им

Но подобно говорене е сиво, скучно, невпечатляващо. Не осигурява харесване.

Къде по-ефектно е да обнадеждиш майката, която в този миг се превръща в твоя реклама. Макар и за малко. После случката ще затихне.

Трудно е да бъдат обяснявани на една почернена майка алинеите и параграфите на закона и че постоянен арест за катастрофи по правило не се иска от прокуратурата, освен в екстрени случаи – когато виновният е избягал, или има опасност да избяга, или е бил пиян…

Отговорността на медиите заедно с тази на институциите за настройване или успокояване на общественото мнение, което си представя възмездието като арестуване, става колосална. Гражданите не вярват на институциите и гневът на недоверието им вкарва в един кюп всичко – и случаите като този. Ако институциите работеха така, че хората да им имат доверие, нямаше да бъде същото – нямаше телевизиите да се занимават с досъдебните производства, нямаше да го има и този коментар.

Всички искаме да бъдем харесвани, но не всички с цената на всичко, за разлика от политиците.

Но

за прокуратурата и съда изкушението да се харесат – без значение дали на властта или на общественото мнение, е направо разрушително

Спомнете си Враца през януари – след смъртта на 18-годишния Тодор на улицата при спречкване с двамата братя Дамянови. За да влезе в синхрон с общественото мнение, което вече бушуваше гневно на площадите срещу убийците, във Враца бяха изпратени седем /седем!/ върховни прокурори. В града приповдигнато пристигаше самото възмездие и телевизиите се надпреварваха да транслират – умишлено убийство по хулигански подбуди, същото което скандираше площадът. Аз си спомням местният прокурор, който мрачно наблюдаваше митинга докато чакаше медицинската еспертиза и отказваше коментар на връхлитащите го медии с думите: “Започнем ли да обвиняваме, за да да се харесаме на вас или на площада, с правосъдието е свършено”.

А още по-страшно е когато поискаме да се харесаме на майките, които са загубили децата си. Освен разрушително за правосъдието, то е и греховно.

Източник: в. Дневник

Share this post

Call Now Button