Истинска игра на криеница ще има по шосетата у нас. В ролята на котката влиза Пътна полиция, а на мишката – шофьорите. Причината за това е новата система за видеонаблюдение, която ще заработи от края на месеца. В цялата страна вече са монтирани 30 специални кутии за камери. Те са поставени на местата с най-голяма концентрация на катастрофи. Веднага след като получи разрешение от метеорологичната служба у нас, КАТ ще постави в тях спецкамери. Засега обаче заснемащите устройства са само 15. Затова КАТ ще ги поставя в различни кутии всяка седмица. Всеки регион у нас има по 2 критични точки, където ще има и камери. През седмица или две катаджии ще местят устройствата от едната кутия в другата, обясни за “Стандарт” инспекторът от КАТ Антон Антонов. Така, от една страна, шофьорите няма да знаят къде има камери и къде не. От друга пък, когато устройствата се преместят, критичната точка остава непокрита от пътния контрол. За да няма дупки на шосетата, на местата, където камери не снимат, ще има катаджии с радари, поясниха още от Пътна полиция.
Новите спецкамери вече са в София. Засега обаче те стоят в склад на полицията, докато получат всички разрешения за работа. Камерите имат стотици функции. Те са със специален вграден радар, който засича скорост от 250 км/ч. Устройството може да направи две снимки в рамките на секунда. С първата машината хваща скоростта на минаващата кола, а с втората – останалите нарушения. А те могат да бъдат много, обясниха от КАТ. Устройствата “виждат” дали водачът говори по телефона без “хенд фрий”, сложил ли е колан, работят ли всичките му светлини, изпреварва ли неправилно, засича ли автомобил, дава ли предимство на пешеходец или друг участник в движението, и много други нарушения. Фотосите на новите камери са черно-бели. За сметка на това обаче те дават пълна информация за нарушителя. На всяка снимка ще бъдат изписани дата, час, минута, секунда, населено място, точен адрес, посока на движение и в коя лента се намира возилото. Другото “умение” на камерите е, че могат да различават лек автомобил от микробус, рейс или камион. Така записващите устройства ще могат да заснемат специално камиони, които превишават скоростта. Ако камерите не ги различаваха, те щяха да хващат в нарушение само тировете, които летят с над 130 км/ч на магистралата например, защото такова е ограничението за леките коли. Сега обаче камерите ще хващат камионите, които се движат с над 100 км/ч, каквото е разрешението за тях, обясниха още експертите на Пътна полиция.
Първоначално данните от камерите ще се обработват от административен персонал във всяка областна дирекция на полицията. “Сега със записите от снимащите устройства в София работят 10 експерти. За новите записи обаче ще са необходими още поне трима, обясниха от КАТ. Начинът за наказание на заснетите в нарушение водачи остава същият. Всеки, записан от камера, ще получава на постоянния си адрес честитка с глобата от КАТ.
БАЗК – Когато имате нужда от безплатна консултация с адвокат, не се колебайте да ни потърсите.