Без споразумение при смърт на пътя – интервю на Владимир Тодоров за в. Марица

Владимир ТОДОРОВ, председател на Българската асоциация на застраховани и пострадали при, 08 Май 2009;

– Господин Тодоров, как ще коментирате новата мода на магистралата, при която се изпреварва отдясно?

– Само през почивните дни тази мода причини жестоки катастрофи и бяха убити хора. Шофьорите правят подобни неща от незнание. Качвайки се зад волана, малцина си дават сметка колко е опасно да караш със 160 километра в час, със стари гуми, да изпреварваш отдясно и да удариш паркирана кола. Затова тези неща трябва да се говорят и колкото и да не им се иска да слушат лоши неща, по-добре е хората да са информирани.
В същото време това е народопсихологично състояние – чувството, че си безсмъртен. Българинът незнайно защо си мисли, че на него няма да му се случи и това му изиграва много лоша шега.
През 2008 г. в Пловдив са загинали 85 души при катастрофи, а предишната година са били 87. Това означава, че тенденцията се запазва. Когато говорим за човешки живот, цифрите са абстрактни. Но можем да си представим, че това са хората, които живеят в два 8-етажни входа и те опустяват в резултат на катастрофи. Сред тях има и млади хора, деца, жени в детеродна възраст.

– Какво може да се направи, за да се намали броят на катастрофите?

– Тази година акцентът ни е насочен към младите водачи, които са причина за огромен брой катастрофи. Сред тях има и немалък брой неправоспособни. Това беше причина за нашата идея за законодателни промени и рестрикции към младите водачи. След бурни дебати единия път Народното събрание отхвърли законопроекта, след което мина с ограничение за шофирането през нощта на водачи под 1 година стаж, да им е забранено да возят повече от двама пътници и първата година или първите 6 месеца да имат придружител с определен стаж. Това предизвика много спорове. Според нас това е възпиращо и би довело до запазване на човешки живот, и то на младежи. Много се надявам в оставащите 15 дни на това Народно събрание да мине не второ четене законопроектът, а да не остане висящ.

– Кои са новите идеи, които ще стартират в скоро време?

– В Пловдив поставихме в сградата на КАТ плазмен екран, на който текат кадри на материали на пътна безопасност. Освен това изготвихме един специален материал от 12 минути, който се прожектира на всички млади водачи, които получават шофьорски книжки. Знаете, че се въведе нова практика за официално връчване на книжките. Хората трябва да знаят, че шофирането е опасно нещо.
Стартира и излъчването на един стряскащ видеоклип, който ще се излъчва по много телевизии. Той звучи като предупреждение за опасностите на пътя.

– Какъв е ефектът от клиповете?

– Според английските психолози гледането на подобни кадри има ефект между 2 и 4 седмици. През този период хората вършат с 30 процента по-малко нарушения – един човешки живот да спасим, има смисъл.
В Ирландия например всеки петък всички телевизии и радиа започват да се надпреварват да призовават хората да не пият вечер, ако са с кола, да си вземат такси, след като са ходили на бар. Постоянно звучат предупреждения, обяснения. Колкото повече медии се включат в тази кампания, по-голям ще е ефектът. Това, че хората не възприемат, че се мислят за царе на път, е резултат от абдикиралата държава.
Ако ние имаме държава, която спазва законите, такива груби нарушения няма да се правят. Ние се борим при смъртен случай на пътя да не се стига до споразумение в съда. Имаме една малка победа – при катастрофа със смъртен случай в Несебър писахме жалба до главния прокурор, той отмени подписаното споразумение като несправедливо и сега срещу шофьора, който бе осъден условно, ще има същински процес с изслушване на свидетели, експертизи и т. н. Това е много важно, защото близките на загиналия освен че изживяват шока да изгубят човек, се съмняват, че всичко се покрива, потулва. Когато няма експерти, свидетели, хората си мислят: Ето, убиха ми детето, сега потулват нещата. Затова е справедливо при смъртен случай да няма възможност за съкратено производство.

– Притеснява ли ви наближаването на абитуриентските празници, когато се случват доста катастрофи?

– Екипът ни утре заминава за Стара Загора по този повод, където ще има демонстрации. Всяка година си говорим, че абитуриентите не бива да се качват по колите, защото е опасно, и въпреки това сме свидетели на едни и същи сцени. Поканени сме от нашите партньори от БЧК в Пловдив и днес ще се включим в демонстрациите по оказване на първа помощ в центъра по повод на 8 май – празника на Червения кръст.

Source: в. Марица, бр.105, 08.05.2009
БАЗК – При нужда от безплатна консултация с адвокат, специалист по застрахователно и имуществено право не се колебайте да ни потърсите.

Share this post

Call Now Button