
Отказът на кръвна проба за алкохол да бъде криминализиран. Такава законодателна промяна ще бъде предложена днес от Българската асоциация на пострадалите при катастрофи (БАПК).
Както писа “Труд”, в понеделник на кръгла маса в парламента ще бъдат обсъждани проекти на депутати и неправителствени организации за поправки, гарантиращи правата на жертвите във войната по пътищата.
Според шефа на БАПК Владимир Тодоров в момента пияните шофьори с над 1,2 промила алкохол в кръвта избягват наказателна отговорност, когато не дадат проба за изследвания. Разминава им се само с административни санкции – взимане на книжката до 18 месеца и глоба до 1000 лв.
От асоциацията настояват още да отпадне възможността за условни присъди за пияни или дрогирани шофьори, предизвикали смърт на пътя. Както и в закона да не се допуска възможността за споразумения с водачи убийци без одобрението от близките на загиналия.
“Близките остават с впечатление, че има задкулисни игри и машинации. Затова е необходимо споразумението да бъде одобрено не само от съда, прокуратурата и виновното лице, а задължително и от близките на загиналите”, пише в мотивите на БАПК.
От асоциацията предлагат също и промени в още два закона – за административните нарушения и наказания и за административното производство. Целта е издаваните от КАТ наказателни постановления (НП) да не се връчват лично на шофьорите нарушители, а след 3 месеца да влизат в сила.
“В момента се ангажира огромен ресурс от полицейски служители, които издирват и връчват НП. Полицаите играят ролята на скъпоплатени куриери. В същото време имаме стотици хиляди невръчени НП заради остарялата процедура, която изисква нарушителят да ги получи и подпише”, гласи становището на БАПК.