Намаляването на скоростта ще ограничи катастрофите

Електронни табла могат да показват реалното състояние на пътя

 

Владимир Тодоров е роден на 26 октомври 1972 г. През 1996 г. завършва право в Софийския университет „Св. Климент Охридски”. От 2006 г. е председател на Управителния съвет на Българската асоциация на пострадалите при катастрофи. Потърсихме мнението на експерта за това, че през първото тримесечие на тази година рязко са се увеличили катастрофите в сравнение с първото тримесечие на миналата година.

– Господин Тодоров, на какво според вас се дължи това, че катастрофите от първото тримесечие на тази година са се увеличили рязко в сравнение с тези през първото тримесечие на миналата година, а жертвите са нараснали с 25 процента?
– Може би има комплекс от фактори, възможно е да има връзка и с това, че мобилните камери на КАТ спряха да снимат постоянно. Възможно е също да има връзка с това, че скоростта на магистралите у нас е най-висока, наред със страна като Германия, в сравнение на допустимата скорост. Има значение може би и това, че сега се организират по-малко кампании и инициативи за превенция, пътната полиция е по-малко активна. Всички тези фактори и всеки един от тях поотделно допринасят за увеличението на катастрофите. Необходимо е да се въведат и някои мерки, за които ние отдавна говорим. Това е превозването на деца, както и да има рестрикции за младите водачи, а също и въвеждането на спешно здравно досие. Всички тези фактори оказват влияние и за съжаление резултатите са много неблагоприятни.

 

– Говорите за намаляване на скоростта на движение по магистралите. Бихте ли казали каква е тя в другите страни на Европейския съюз?
– В най-добрите държави, при отличниците по добри мерки за пътна безопасност като Холандия, Великобритания и Белгия, разрешената скорост на магистралите е 110-120 километра в час. Освен това много важен елемент са и така наречените интелигентни транспортни системи, които определят скоростта не постоянно чрез метални знаци, които, след като се сложат, стоят там во веки веков, а чрез електронни табла, които в зависимост от времето и климатичните условия могат да намаляват скоростта. И например, ако има мъгла, дъжд, катастрофа или задръстване, скоростта може да се намали и да стане 90 километра или пък 60 километра, както и да се спре цялото движение. Тези табла се контролират от команден център, който подава информация в реално време и пак в реално време се променя задължителната скорост. Това е нещо, което трябва да се планира при нас. За съжаление ние даваме милиарди за магистрали, но такива интелигентни транспортни системи не са заложени.

 

– А те скъпи ли са?
– Не са толкова скъпи. Когато става въпрос за човешкия живот, нищо не може да се каже, че е по-скъпо и по-ценно. След като това съоръжение го има във всички западноевропейски държави, защо да го няма и при нас.
– Какво според вас спешно трябва да се промени в новия Закон за движението по пътищата, който скоро ще бъде обсъждан на първо четене в парламента?

 

– Необходимо е да се повиши събираемостта на глобите, необходимо е да се направи така, че тези хиляди наказателни постановления, които не са връчени, да има процедура, по която да се връчват. Да се промени спешно регламентът на електронния фиш, за да могат мобилните камери, които са 135, отново да започнат да снимат. Трябва да се въведе за младите водачи спешно здравно досие, тъй като чрез него ще бъдат спасени десетки хора, за да могат медицинските екипи да разпознават най-важното от човека, когато той е в безсъзнание.
– Какво представлява здравното досие?

– Здравното досие съдържа всичко за човека. То помага да се научи бързо неговата кръвна група, да се знаят телефоните на близките, за да може да се извършва трансплантация, да се знае какви лекарства е приемал изпадналият в беда. Наскоро една възрастна жена от Монтана катастрофира и двете й внучета тежко пострадаха, защото най-вероятно не са били в детски столчета. Тоест контролът върху това как превозваме децата си трябва да се затегне. Необходимо е да се подобри комуникацията на пътната полиция с обществото, а също и да се възвърнат кампаниите и инициативите за пътна безопасност.

 

– А какво бихте предвидили за младите водачи?
– За тях трябва да има определен специален статут. Сега съществува проблем с недостатъчното обучение на младите водачи. Ние настояваме часовете за обучение да се увеличат. Младите водачи трябва да имат възможност да се обучават да шофират по магистрали, а също да кормуват вечер. Необходимо е също така да има по-сериозен контрол върху фирмите, да изчезнат тези, които са от сивия сектор, защото не може за 300 лева да изкараш експресен шофьорски курс и насреща да не получиш никакво качествено обучение. Трябва да има един преходен период за младите водачи, при който първите шест месеца да бъдат с придружител при определени условия. Трябва да им бъде забранено от 22 часа до 6 сутринта да шофират.

 

– Това не са ли много драстични мерки?
– Тези мерки, колкото и да се струват драстични, работят в 14 от 18 държави в ЕС. Освен това те са продиктувани от факта, че всяка четвърта катастрофа е причинена от млад водач. Тези водачи са много неопитни. Ако видите документи на „Пътна полиция”, ще стане ясно, че през първата година от вземането на книжка 25 процента от младите водачи са участници в пътнотранспортно произшествие. И това се дължи на факта, че тяхното обучение не е достатъчно. Мерките, които споменах, работят в много други държави, така че мисля, че биха свършили работа и при нас.

 

– Много често казвате, че наказанията за шофьори, превишили скоростта, са малки. Какво точно имате предвид?
– По-сериозният проблем в случая е със събираемостта на глобите. Сега в Закона за движение по пътищата имаме едни разпоредби, които са от 60-те години на миналия век. Те дават възможност на нарушителите да се измъкват. Става дума за т.нар. връчване на „наказателно постановление”. Има десетки постановления невръчени само в София. Всъщност по-големият проблем е, че, ако всички глоби, независимо от техния размер, се събират, това би било добре. В момента 50 процента от глобите не се събират, защото процедурата е такава, че дава възможност на нарушителите да се измъкнат. Можем да оставим сегашния размер на глобите, но непременно трябва да помислим за ефективна събираемост.

 

– А за тези водачи, които се качват да карат колите си пили, какво бихте предвидили?
– В момента и в това направление има много сериозни пропуски. Бяха допуснати неработещи текстове. Има една наредба, която дава възможност пияните шофьори да се измъкват, защото процедурата за вземане на кръвни проби е много опорочена. Тя е от миналия век и въвежда медицински стандарти, които вече ги няма. Проблемът с пияните шофьори е много сериозен и той идва от факта, че те не могат да бъдат проверявани достатъчно добре. Оспорването на алкохолни проби не издържа в съда. Така че МВР, Министерството на правосъдието и това на здравеопазването, също имат голямата задача да променят прословутата наредба № 30, която регламентира вземането на алкохолни проби.

– Какво трябва да се направи, за да се изкорени корупцията?
– Трябва да се направи така, че контролът на скоростта да бъде с камери, да няма възможност за човешка намеса. Необходимо е да се избягва спирането на шофьорите и да се въведе електронно следене с мобилни и стационарни камери, както е по целия свят. Необходимо е също алкохолните проби да бъдат 100 процента гарантирани и да се избягва възможността за въздействие на човешкия фактор. Тогава, когато няма намеса на човешкия фактор, ще избягваме и корупцията.

Source: в. Новинар, 09.04.2014

Share this post

Call Now Button