Парите от глоби на пътя да отиват за пострадали при катастрофи

Бизнесменът Васил Василев предложи от страниците на “24 часа” да се създаде специален фонд за лечение на ранените при катастрофи, като средствата за него се набират през цената на бензина.

150 милиона лева годишно може да влизат във фонда, ако цената на литър бензин или дизел се увеличи само с 2%, или приблизително 5 ст. на литър. Според Василев целевият фонд може да покрива както разходите на болниците и НОИ за лечение на пострадалите при катастрофи, така и за по-модерна техника за центровете за спешна помощ.
Ето мнениeто на Владимир Тодоров по идеята:

ВЛАДИМИР ТОДОРОВ , председател на асоциацията на пострадалите при автомобилни катастрофи 

Държавата е длъжник на хората, пострадали при катастрофи. Сумата, която годишно обществото ни губи от пътни инциденти, е внушителна: между 1 и 1,5 млрд. лв. В нея влизат плащания за лечението на жертви на пътни инциденти. Нека напомня, че ден престой в реанимация струва между 4 и 8 хиляди лева. Също плащания за увреден автопарк и инфраструктура в резултат на пътни инциденти.

Още – плащания за социални осигуровки, защото обикновено жертвите на катастрофи излизат в болнични. Също така за медицински изделия, защото на тези хора се правят скъпоструващи операции. Влизат и плащания по застраховки. И като теглим чертата, излиза, че заради катастрофи губим над 1 млрд. лв. годишно. Затова трябва да си зададем въпроса – няма ли да е по-добре, ако предварително инвестираме сума, която ще намали този 1 млрд.?

Вариантите такава сума да бъде намерена са различни. Единия предлага г-н Васил Василев в броя на “24 часа” от 12 октомври т.г. Идеята му е цената на бензина да се увеличи с 5 ст., или 2%, като тези 5 стотинки се събират в целеви фонд. Според мен обаче, макар философията на тази идея да е добра, няма да се реализира, защото у нас хората са много чувствителни към цената на бензина. Изрядният шофьор би си казал: “Защо мен да санкционират заради това, че друг катастрофира?”

В “нормалните” държави такъв целеви фонд се прави от средствата, които се събират от глоби. Този опит е пренесен и у нас. Например в момента всички средства от глобите, наложени чрез камери, влизат в специален фонд. В него са събрани десетки милиони левове, но част от тези пари се дават единствено за нови камери по пътищата. Няма процедура, по която да се изразходват средствата. Трябва да се измисли прозрачен механизъм, за да бъдат подпомагани с тях и пострадали при катастрофи,и неправителствени организации.

Нашата асоциация например всяка година раздава награди за пътна безопасност. Това става на церемония, на която събираме на едно място от представители на най-малката детска градина във Велинград до тези на големи корпорации, които дават милиони левове за превенция на пътя. Две години ни подкрепяше холандското посолство, за което сме изключително благодарни. Но сега сме изправени пред невъзможността да намерим пари за тази церемония и ако има процедура държавата да подпомага такъв тип инициативи чрез подобен фонд, ще е добре.

Друг сериозен проблем, с който се сблъскваме в нашата асоциация, е нуждата от закупуване на специални медицински изделия за пострадали при пътен инцидент, които често възлизат на няколко хиляди лева. Тези хора обикновено са преживели шока от катастрофата, трудно са оцелели и лежат потрошени в болницата. Лекарят им казва: “Твоите близки да донесат тук 5000 лв., за да ти закупят имплант за крака” примерно. В повечето случаи роднините на пострадалия няма откъде да извадят 5000 лв. за имплант. Т.е. според мен парите, които се събират от глоби от нарушителите, трябва да бъдат използвани за подпомагане на пострадалите, да има ясна процедура.

Има и една идея на ген. Тонев, която обсъждаме отдавна, но не се въвежда – освен глоба, отнемане на книжка, да има и специална санкция за пътните хулигани – те да упражняват общественополезен труд като санитари и да помагат на пострадали при катастрофи. Защото само който не е влизал при такива хора, само той не осъзнава какво може да причини.

Накратко: според мен по-разумното предложение е парите от глоби да бъдат използвани освен за камери, и за пострадали при пътни инциденти.

Source: в. 24 часа, 14.10.2013

Share this post

Call Now Button