Друг важен факт е, че обществото и държавата не правят почти нещо за ограничаване или намаляване на тази печална статистика. Безрезултатни са опитите на КАТ и държавно-обществената консултативна комисия за безопасност на движението да намалят броя на загиналите по нашите пътища. И причината е една – липса на средства и дългосрочна програма. И тук е големият въпрос – след като застрахователните компании търпят преки загуби от толкова много катастрофи и загинали, след като изплатените обезщетения са предимно по щети по Каско, Гражданска отговорност, Зелена карата, защо те не финансират мероприятия, които биха довели до намаляване броя на ПТП и оттам до намаляване на изплатените обезщетения? Различно е положението в ЕС. Във Франция и Германия видео наблюдението по магистралите е финансирано от застрахователните компании. В ЕС застрахователните компании изразходват значителни средства за превенция и предотвратяване на ПТП. Отделят се огромни средства за поставяне на мантинели, за дарения за каски, шлемове за мотористи, велосипедисти, финансират медицински центрове, линейки, хеликоптери за спешна помощ.
Когато в края на миналата година се заговори за инициативи за повишаване обхвата на Гражданската отговорност и се потърси финансиране от застрахователните компании, те отказаха. Тогава държавата сама отпусна средства и се изработиха клипове и билбордове. Друг е въпросът колко ефективно беше това.
Според нас, навлизането на европейски застрахователи на българския пазар, ще доведе до промяна и в тази насока. Очакваме и подобряване на корпоративната култура на застрахователните компании, както и популярните в Европа – social responsibility activities.