Солидни мантинели на опасните пътни участъци

СТУДЕНТСКИЯТ празник отново беше помрачен. За съжаление се сбъднаха мрачните прогнози, че след празника може да има загинали при пътно-транспортни произшествия студенти. Ден на траур в памет на 4-мата студенти, загинали в катастрофата на 10 декември, след като колата им пропадна в река Чая, беше обявен в Университета по хранителни технологии в Пловдив. Починалите студенти са от IV курс, специалност “Икономика на хранителната индустрия”. За Силвия, Деана, Илиан и Стоян това беше последният 8 декември. Мир на праха им и сила на техните близки да преодолеят тази трагедия.

Можеше ли да се избегне? Можеше, ако мостът беше обезопасен със съвременни системи. Мантинелите са от изключителна важност за пътната безопасност. От 2011 г. в България могат и трябва да бъдат поставяни мантинели, отговарящи на европейска норма EN1317. В момента по-голямата част от мостовете и виадуктите не отговарят на изискванията по горепосочения стандарт и се монтират предпазни огради и парапети с нормална способност за задържане, а не с необходимата по стандарта степен Н4а (много висока способност на задържане). В резултат на това се създава изключително висок риск от тежки пътни инциденти (изпадане на ППС от голяма височина).

Стандартът EN1317 означава, че тези предпазни огради са минали успешно краш тест, класът им на задържане е определен и ние знаем какво се случва с автомобила и пътниците в него при евентуален удар. Тези краш тестове се извършват с леки автомобили, товарни автомобили и автобуси при различни скорости и така се определя техният клас на задържане. Целта на мантинелата е да поеме удара, да задържи и да върне автомобила на пътя. Ударът в мантинела не е като челен и смъртните случаи са рядкост.

За съжаление, голяма част от мантинелите на нашите пътища са стари, не са тествани и са опасни, тъй като не знаем какво би станало с тях при удар. Пътната агенция е в процес на тяхната подмяна, но ние настояваме като приоритетни и критични точки да бъдат подменени незабавно всички мантинели на мостове, пропасти, пътища около реки и язовири.

Все още помним трагедията на моста на град Бяла и вече знаем как трябва да изглежда една съвременна обезопасителна ограда на мостово съоръжение. Но както обикновено в България се действа след, а не преди трагедията.

Ние осъзнаваме, че не можем да елиминираме напълно пътните транспортни произшествия, но може да допринесем за ограничаване на последствията. В тази връзка настояваме за възможно най-бързо организиране на рехабилитацията на мостовите съоръжения въобще и подмяна на мантинелите от времето на Тодор Живков. Иначе вината за тези убийства ще бъде на всички нас.

Source: в. 24 часа, 17.12.2013

Share this post

Call Now Button