От началото на годината в България жертвите от катастрофи са се увеличили с близо 30%. Това е първата година, в която се отбелязва ръст на жертвите, след като няколко години тенденцията беше за намаляване на техния брой. Според статистиката на Пътна полиция основната причина за пътните произшествия е карането с несъобразена скорост и неправилното изпреварване. Проблем са и по-честите случаи, в които зад волана застава неправоспособен шофьор или шофьор с отнета книжка. За причините за ръста на жертви и необходимите мерки за връщането отново на добрите резултати разговаряме с Владимир Тодоров, председател на Асоциацията на пострадалите от катастрофи.
Какви са причините за увеличението на жертвите от катастрофи?
– Към днешна дата има ръст на катастрофите с около 30%, което е, меко казано, скандално. През последните четири години цялото общество, Пътна полиция, министерството на транспорта, неправителственият сектор положиха неимоверни усилия и катастрофите и жертвите намаляха до рекордно ниво, близко до това през 60-те години.
През последните осем месеца има обратно тенденция, която започна още в началото на годината. Основната вина за това е, че на 30 януари Върховният административен съд отмени електронния фиш. Всъщност управляващите по това време не намериха време и желание да “узаконят” мобилните камери (бел. ред. – ВАС прие Тълкувателно решение, според което мобилните камери не отговарят на изискванията на закона, защото не може да бъде установено (нямат GPS координати) местоположението на автомобила, на който са монтирани).
Управляващите трябваше в рамките на няколко седмици да приемат законови текстове. В момента сме в една безумна ситуация при 130 мобилни камери, които съществуваха на десетките хиляди километри, да функционират единствено 15 стационарни. По този начин скоростта не се контролира.
От друга страна, МВР почти не предприемаше никакви превантивни кампании. Сякаш КАТ бяха потискани да не правят кампания, пътната безопасност остана на заден план. Затова забелязваме и тези резултати. Преди известно време само за един уикенд загинаха 14 души. Август и септември загиват по 60-70 души и всички знаят това, но нищо превантивно не беше направено. Въобще не се профилактираха и шофьорите без книжки и тези с отнети книжки.
Как може да им се повлияе?
– Ще предложим следващият парламент да изработи регламент, според който да се конфискуват автомобилите на шофьорите без книжки независимо от собствеността на автомобила. Защото всъщност, ако някой направи нарушение, най-сериозната санкция е да му отнемеш книжката. Но ако той няма книжка или я е загубил, как ще го санкционираш? Глобите така или иначе не се плащат, затова ние предлагаме тази драстична мярка. Има такива практики в Швейцария и Италия. Вероятно това ще предизвика много дискусии и дебати, но това е един вид превенция. Ако някой иска да даде ключа на детето си или на свой племенник, ако знае, че колата му ще бъде конфискувана, ще се въздържи.
Още ли глобите трудно се събират?
– Да, това е много сериозен проблем. 50% от наложените глоби не се събират. От близо 90 млн. лв., които би трябвало да постъпват в бюджета от наложени санкции, се събират близо 45 млн. лв. Това се дължи на старите административни разпоредби, които съпътстват тази процедура. Ние искаме да предложим нов подход, като един от тях е в полицейските автомобили да бъдат монтирани пос-терминали. Като те ще могат да се ползват за определени нарушения – при превишена скорост над 30 км, преминаване на червен светофар, навлизане в насрещното – ако такъв шофьор бъде засечен и спрян от полицейски автомобил – директно на момента през дебитна или кредитна карта шофьорът да плаща. Такива устройства има в Хърватия, в Италия.
Друго, на което трябва да се обърне внимание, са курсовете за обучение на шофьори. Там има сериозен сив сектор. Една голяма част от фирмите не спазват изискванията, обявяват дъмпингови цени, които не са реални. Например 350 лв. на курса, при положение че трябва да има 35 часа обучение. Там трябва да се затегне контролът.
Трябва да се въведе и статут за младите шофьори – нещо, което говорим от години. Те са много сериозен проблем. Всяка четвърта катастрофа е заради неопитен водач.
Какво означава специален статут?
– За някакъв период – три или шест месеца, след вземане на книжка “новите” шофьори да пътуват задължително с придружител, да не могат да карат вечер, да не могат да возят повече от двама души освен членовете на семейството. Ново, което предлагаме, е спешно здравно досие. Това е информационна система, в която са 13-те най-важни здравни показателя – наличие на алергия, кръвна група, наличие на диабет. Тези показатели се качват на една карта пластика, която може да стои при документите. И медицинските екипи в рамките на секунди могат да имат една картина за пострадалия и така да му осигурят най-адекватна медицинска грижа. Ние ще настояваме това да стане задължително.
Друг сериозен проблем е с кръвните проби. За тях съществува една наредба, която е от 2001 г. и отразява състоянието на медицината от миналия век. Изключително ретроградна, неработеща наредба, която дава възможност на пияните шофьорите да се измъкват,
Как?
– Давам за пример три фрапиращи случая. Преди вземането на кръв почистването на мястото става с едно вещество сублимат. То не се използва от години, защото предизвиква алергии. Масово се почиства мястото с кислородна вода, но това е нарушение на наредбата.
Второ – според наредбата кръвните проби трябва да се взимат само от лекар. Те масово се взимат от медицински сестри и като това стане ясно в съда, пробата става негодна. И от тези 18 хил. души, хванати да карат пияни, повече от половината се измъкват. Здравното министерство и МВР не намериха сили вече 11 години да променят тази наредба.
Оказват ли ремонтите в София, а и по пътищата някакво влияние за катастрофите?
– Да, определено. Има едни 30 участъка, където има техническа неизправност на пътя, и там всяка седмица става катастрофа. Ние сме ги посочили на Агенция “Пътна инфраструктура”, но винаги оправданието е, че няма пари. Ако се ремонтират, това ще даде отражение върху статистиката.
София е добър пример как могат да бъдат спасени пешеходците. Бяха направени над 100 пешеходни пътеки, които успокоиха целия трафик и намалиха скоростта като цяло. Но това не се случва в другите градове.
В София обаче забелязвам, че много от шофьорите не спират на пешеходна пътека, например когато по нея минава колоездач?
– Малко велосипедисти знаят, че на пешеходна пътека трябва да бутат колелото, а не да са върху него и да изскачат на пътеката. Това е много опасно. Има някакви опити да се правят велоалеи в София, но общината трябва да се вслуша повече и във “Велоеволюция”, и в други експерти. И когато правят ремонти, да се предвиждат велоалеи. Например на новото кръстовище при Телевизионната кула такива алеи не са предвидени, нито за пешеходци
Другият много сериозен проблем е с безопасното превозване на деца. Годишно в България загиват около 20 деца при катастрофи. Българинът не е осъзнал още, че една седалка от порядъка на 60-70 лв. може да спаси живота на детето му.
Това, което искаме да предложим, е от 15 септември в продължение на четири седмици пред всяко училище и детска градина да има полицейски патрул, които да проверяват как родителите возят децата си. И да ги глобяват, за да се научат. Бабите, като питат какво да подарят на младото семейство, да подарят детско столче. В Сърбия има интересна практика, когато водачът извърши нарушение в присъствието на дете, глобата е двойна. Може би трябва това да се въведе и тук.
От време на време започва дебат дали трябва да се увеличат санкциите и да се предвиди затвор за някои нарушения на пътя?
– Всяка втора глоба не се плаща. Ние трябва да увеличим събираемостта. Не бих казал, че по-големи санкции ще са определящи. По-скоро трябва да възпитаме шофьорите да си плащат, отколкото да ги плашим.
Акцентирахте върху кампаниите за пътна безопасност и как ги е нямало никакви през последната година…
– Пътната безопасност има ежегоден повтарящ се календар. Това са мероприятия през годината – например абитуриентските баалове. Там трябва да се работи с младежите. След това започва ваканцията и трябва да се припомня, че децата са навсякъде, често без контрол. После трябва да се обръща внимание през студените месеци, когато се смрачава. Това са важни детайли, които наистина оказват влияние върху статистиката. През миналата година бяхме свидетели на абсолютен хаос в нормотворчеството. От една страна, се заявяваше, че се подготвя нов закон за движение по пътищата. В същото време Министерският съвет спусна някакъв проект за изменение на същия закон, който никой не беше видял или обсъдил. Тотален хаос, който се отразява на работата на пътните полицаи.
Трябва ли да има нов закон за движението по пътищата?
– Това е един сериозен труд, който не може да се направи за една година. Трябва да има хоризонт от 3-4 години. По принцип е добре да има нов закон, защото в сега съществуващия има много текстове, които не касаят движението по пътищата. Има как се организират шофьорските курсове, как се превозват опасни товари.
На някакъв етан парите от глоби влизаха във фонд, като тези средства трябваше да се изразходват за нови камери. Какво се случва с него?
– Не е ясно какво става. В един момент искаха да вкарат фонда към бюджета, но, слава богу, не успяха. Там има друг проблем – парите се трупат, с тях трябва да се купуват нови камери и да се провеждат кампании, но няма процедура, по която да се използват. Там стоят едни пари и никой не знае как да ги използва.
За оставащото време до края на годината какво може да се направи, за да се обърне тенденцията и жертвите от катастрофи да намалеят?
– Още първите седмици на новия парламент трябва “да узакони” мобилните камери и да се повиши събираемостта на глобите. Това са изключително важни неща.