Укрепления срещу пътни “терористи” ли да направим по спирките?

Все още няма категорично становище дали катастрофата на бул. “България” до пл. “Ручей” е заради автогонка между шофьорите на двата автомобила. След удара помежду си колите излитат от булеварда и помитат мъж и жена край спирката. Но дори двамата да не са се познавали, напълно е възможно хъсът да се докаже кой е по-печен шофьор да е накарал и двамата да натиснат педала за газта на мощните коли.

Как да бъдат опазени пешеходците? Как да бъдат ограничени автогонките? Вижте предложенията на Владимир Тодоров, шеф на Българската асоциация на пострадали при катастрофи.

Когато преди 2 седмици за пореден път обявихме София за града в Европа с най-много загинали пешеходци, не очаквах, че толкова скоро отново ще има кървав инцидент с нови две жертви. Но ето че то се случи. Двама души бяха прегазени на спирка от хвърчащи автомобили посред нощ.

Една от мерките, които се предлагат, за да намалеят катастрофите с пешеходци, е на ключови кръстовища и пешеходни пътеки да се поставят “легнали полицаи”. За сега обаче от Столична община са против. Явно трябва по-драстични конструктивни предпазни мерки и за пешеходците на спирките на градския транспорт – всяка спирка – бункер с бетонни прегради, метални шипове и бронирани стъкла.

Виждали сте на ул. “Московска” как се охранява посолството на Великобритания и какви заграждения има. Явно е дошло време и по спирките на столицата да има такива укрепления, защото терористите дебнат отвсякъде.

Преди няколко години един такъв “терорист” навлезе с висока скорост в подлеза на НДК и помете няколко човека на спирката. Не ги спасиха нито високият бордюр, нито металната ограда. След инцидента поставиха масивни бетонни блокчета, които от време на време също изпитват центробежните сили на някой автотерорист.

Едно от нещата, които ние от Българската асоциация на пострадали при катастрофи (www.bazk.org) предлагаме, е да се създаде постоянна група за анализ на тежки ПТП към Министерството на транспорта.

Да се привлекат най-добрите експерти в тази област и да се дават конкретни предложения към институциите, местните и държавни власти, към НС и МВР. Подобни групи има в Германия, където тежките ПТП се анализират по 3000 показателя и предложенията им се предоставят освен на местните и държавните администрации и на автомобилните производители за повишаване на системите за активна и пасивна безопасност.

И понеже все още няма такава група за анализ на тежките ПТП в България, ще се опитам да направя два извода и да дам две препоръки за конкретния случай.

1.Гонките с коли и мотори в София няма да спрат! Има ли прави участъци от булеварди и магистрали, младите ще изпитват мощността на двигателите.

Какво да се прави тогава? Nil novi sub sole. Видях го в Унгария още през далечната 1988 г. – собствениците на БМВ си бяха наели за половин ден пистата “Хунгароринг”. Видях десетки беемвета от различен модел и години на производство да се състезават помежду си на професионална писта.

И тъй като в София няма такава писта, но около столицата има доста изоставени мотополигони, военни писти, летища, огромни плацове на закрити военни поделения, нищо не пречи на Столичната община и Министерството на отбраната да намерят подходящ терен, който да се обезопаси, и там да се провеждат гонки на младежите.

Дори и да се въведат такси за заплащане, съм сигурен, че интерес ще има. От столичния КАТ предложиха временно да се затварят булеварди – това също е вариант, но дългосрочно трябва да се намери полигон-писта за изразходване на адреналина на любителите на високи скорости. Столичната община трябва да подеме инициативата.

2. Шофьорите на автомобилите, които сгазиха пешеходците на спирката на бул. “България”, са съответно на 21 и 23 г. И тук отново излиза въпросът дали да не въведем рестрикции за младите водачи през първите 6 месеца откакто получат книжки?

Факт е, че за 39 часа кормуване неставаш водач, такъв се става след 8 000 – 10 000 км шофиране. Това го признават всички – от инструкторите до представителите на КАТ и автомобилната администрация.

И още нещо. 25% от ПТП са предизвикани от млади водачи. Да, вярно е, че се затегна купуването на шофьорски книжки, че се въведоха тайни изпити и ще се въведе компютърно решаване на листовки, но часовете за кормуване са малко. И отново ще дам пример с Германия – там първите 6 месеца на младия водач е забранено да шофира вечер, да превозва повече от двама души и най-важното е да има придружител с поне 3 години стаж като шофьор.

Разбира се, ние по балкански ще даваме десетки примери как може да се заобикаля законът. Например младежът да бъде придружаван формално от 60-годишната си баба, която отдавна е забравила правилата за шофиране, но въпреки всичко тя няма да му позволи да кара със 160 км/ч в града…

Но по-важна е генералната идея на тази промяна – младите водачи имат нужда през първите 6 месеца да са с наставник, да имат по-опитен до тях, който да им напомня правилата.

Или поне да им нашепва: Memento mori! (Помни, че си смъртен!)

Source: в. “24 часа”, 08.08.2011

Share this post

Call Now Button