Владимир Тодоров, председател на БАЗК: Казват, че загиналите са 780, аз казвам, че 230 са спасените

– Г-н Тодоров, тази година загинаха по-малко хора по българските пътища. На какво се дължи това?
– Тази година наистина отчетохме по-малко жертви. По официална информация смъртта си през 2010-а са намерили 775 човека – така казват. Аз казвам, че са спасени около 230 души и тези хора са посрещнали празниците със семействата си. Това е драстично намаление на броя на загиналите и пострадалите и няма как да не ни радва – предишните години умираха по близо 1 100 човека. Ако трябва да направим сравнение броят на загиналите се равнява на броя им през 60-те години на миналия век когато колите са били десет пъти и повече по-малко. Намалението на жертвите се дължи на няколко фактора. Единият е и най-важен фактор е, че започнаха да се събират глоби. Вторият е, че по главните пътища се разположиха камери. Друг фактор е, че от 3-4 години благодарение на медиите – тук е мястото специално да благодаря на вестник “Посредник” – започна да се обръща много сериозно внимание на наболялата тема за пътната безопасност. Когато се говори за някаква опасност хората я възприемат постепенно и започват да вземат превантивни мерки. Предполагам, че положението с намаляване на жертвите ще се задържи на това ниво, а след 2 години очаквам още по-добра пътна обстановка, защото ще се пуснат магистралите до морето, а по магистралите загиват най-малко хора, там стават най-малко катастрофи. Положителната тенденция ще продължи. Освен това очаквам ефект от засилените мерки за получаване на шофьорски книжки – там тази година имаше кардинални промени. Сега, през януари предстои също нещо сензационно – да се въведе този електронен фиш, за който се говори толкова много. Той ще промени системата за налагане на наказания драстично, защото снимката с нарушението ще бъде доказателствен материал и няма да се пише акт и да се връчва на шофьора наказателно постановление – самата снимка ще бъде наказателно постановление. Санкционната част на нещата ще се засили още повече и оттам хората ще станат по-дисциплинирани.
– Разкажете за горещия си телефон.
– Преди около 3 месеца от БАЗК (Българска асоциация на застраховани и пострадали при катастрофи) въведохме национален горещ телефон 0700 17 112, на който могат да се обаждат хора, пострадали в катастрофи и да се консултират безплатно с юристи, психолози. Имаме десетки обаждания.
– За какво се оплакват най-често?
– За обичайните неща – застрахователите ме размотават, искат ми ненужни документи, отказват да ми плащат. И там има промени, увеличават се цените на “Гражданска отговорност”. Брокерите взимат по-малки комисионни, защото това е задължителна застраховка и не може да има високи комисионни, повече пари остават за застрахователите. Това е добре за стабилността на пазара, стига те да са коректни и да си изплащат каквото трябва.
– При нас годината приключи лошо – 2 смъртни случая за 2 дни. Тежките катастрофи стават предимно около Долни Дъбник и край Тотлебен на пътя за Русе. Какви са вашите наблюдения?
– Покрай Долни Дъбник пътувам редовно и знам участъка. Особено идвайки от София преди околовръстното. Знаем за този критичен пътен участък.
– Какво ще посъветвате шофьорите?
– Съветваме ги да карат внимателно и да слагат колани, както и возещите се отзад. Има кампания, в която са се включили вече много фирми, институции и НПО. Трябва да научим българина да ползва колан на задна седалка. Това ще е лайтмотивът за тази година. За 10 години научихме хората да си слагат колана на предни седалки и вече над 80% го правят, но само 5-6% използват колани на задните седалки. Това е много лошо, защото не отнема нито пари, нито време, а е въпрос на навик. Навик, който хората нямат, а не знаят колко е опасно без него и колко е голям шансът да се отърват, ако стане нещо.
– Намалели ли са паричните загуби след като са намалели катастрофите?
– Катастрофите се измерват с процент, процент и половина от брутния вътрешен продукт – това са загуби за цялото общество. Колкото по-малко ПТП, толкова повече пари за нас гражданите. Харчи се ресурсът на здравеопазването при ПТП. Има включване на Спешна помощ, операции, престой в реанимация, това са все пари. Тук не включваме парите, които дават застрахователите. Плащане по НОИ, здравно осигуряване и т.н. Един ден престой в реанимация струва между 1 000 и 3 000 лева.
– Хубаво правят магистрали, но ние, в Северна България се притесняваме, че не строят “Хемус”. Какво ще ни помогнат другите пътища, при положение че са далече от нас?
– Това, че не строят “Хемус” е много лошо. Проблем е. Сега говорят за някакви скоростни пътища, които ще се строят по-лесно. Дано това да стане. По-малкото жертви ни карат да се радваме – само преди 2 години загиналите бяха 1 060 човека. Сега са с 280 човека по-малко. Няма как да не ни радва и дано тази тенденция на спад се запази.


775 жертви на пътя – най-малко от 50 години

Загиналите по пътищата у нас през 2010 година са 775 – с над 120 по-малко, отколкото през 2009. Ранените също са намалени – с над 600 по-малко за същия период. За цялата година МВР отчита 6 594 катастрофи. Макар отново загиналите да са много, цифрите са обнадеждаващи на фона на последните години.
През 2009-а в страната станаха 7 059 катастрофи, в които загинаха 900 души. Това бе първата в последните 5 години, в която жертвите не надхвърлиха 1 000.
Преди това статистиката бе ужасяваща и от МВР започнаха десетки кампании, чиято цел бе смъртните случаи на пътя да бъдат намалени с 50%.
За сравнение, през 2008 г. по пътищата загинаха рекордните 1059 души. Над 1000 бяха жертвите и за предходните две години – 1038 загинали през 2006-а и 1006 през 2007-а.

Source: в. Посредник, 04.01.2011

Share this post

Call Now Button