
Да се пресича на пешеходната пътека, в България е животозастрашаващо – по този факт няма никакъв спор. Не спазват правилата обаче не само шофьорите, но и хората, които пресичат, когато и както им хрумне.
Дори акцията на КАТ отпреди месец, при която трябваше да се налагат глоби на пешеходците, които нарушават правилата, не даде абсолютно никакви резултати. Явно ред на пътя ще има, когато органите на КАТ глобяват не само по време на акция, но непрекъснато – и водачи, и пешеходци. Тогава и едните, и другите ще разберат най-после, че животът им зависи от поведението им на пътя.
През 2007 година България влезе в ЕС, но 4 години по-късно българските шофьори все още не са европейци по отношение на толерантност и уважение към най-многобройните участници в движението – пешеходците.
Спирането на пешеходни пътеки и даването път на пешеходците в нашата страна все още е изключение и рядко се случва. Преминаването през пътното платно е доста опасно и рисковано начинание в големите и малките градове на България. Специално в София е необходимо да се съберат поне няколко души на пешеходната пътека и когато най-смелият от тях направи първата крачка, тогава евентуално колите спират. Друг масов спорт в нашите градове е бързо тичане на пешеходните пътеки”.
– всички сме виждали, как дори баби и хора инвалиди гледат възможно най-бързо да се оттеглят от бойното поле, за да не бъдат сгазени…
Част от проблема са и липсата на маркировка, изтритите пътеки, опасните подлези, както и безразсъдството на някои пешеходци, които пресичат на забранени места…
Статистиките на КАТ потвърждават всичко това – всяко трето ПТП е с участието на пешеходец, а София е най-смъртоносният град в Европа – близо 50% от загиналите при ПТП са пешеходци (при 20-24% за другите градове в Европа).
Всичко това накара няколко партньорски организации – БЧК, СБА, КАТ, Българската асоциация на пострадали при катастрофи (www.bazk.org) и Министерството на здравеопазването да започнат кампания – “Бъди европеец! Дай път на пешеходеца!” Целта на инициативата е да се напомнят още веднъж основните правила за водачите и пешеходците.
За пешеходцитете са:
– Да не избързват да пресичат пътното платно, когато се приближава автомобил;
– Да не забравят, че на заледено и заснежено пътно платно пресичат по-дълго и по-бавно;
– Ако липсва тротоар, вървете с лице към приближаващите автомобили, възможно най-вляво на пътя;
– През нощта е добре облеклото ви да е в светли тонове или с апликации от светлоотразителни елементи. Най-добре е да носите светлоотразителна жилетка;
– Избягвайте да пресичате между паркираните автомобили или пред автобуси, трамваи;
– Да пресичат пътното платно само когато са се уверили, че нищо не ги застрашава;
– Да се съобразяват със сигналите на светофарната уредба;
– Да използват пешеходни подлези и пешеходни пътеки.
За водачите:
– При приближаване на пешеходна пътека намалете скоростта, за да пропуснете пешеходците, и дайте предимство на тези, които са стъпили на пътното платно;
– Винаги спирайте на пешеходна пътека, когато се движите в успоредни редици и когато друг автомобил от съседна редица е спрял, за да пропуснете пешеходците;
– При “задръстване” не спирайте върху пешеходни пътеки, за да могат пешеходците да преминат;
– Бъдете особено бдителни, когато преминавате прокрай спирка на обществен транспорт. Винаги очаквайте, че някой може да пресече платното тичешком;
– При приближаване на място на пътя, където се намират деца, намалете скоростта, а при необходимост спрете. Децата са непредвидими!
* Авторът е от Българската асоциация на пострадали при катастрофи.